Yurt dışında bulunmanın faydaları

Pek çoğumuz zaman zaman yurt dışında, hiç tanımadığımız ve bilmediğimiz yabancı bir şehirde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak etmişizdir. Hiç kimsenizin olmadığı, mahalle bakkalı olmayan, olsa da veresiye alışveriş yapamadığınız, kendi dilinizde selam verip alamadığınız, çöpünüzü bile atmanın farklılık gösterdiği tamamen kendi başınıza her şeyin yolunu yordamını bulmanız gereken yabancı bir ortam… Böyle sıralayınca...

Yurtdışında Yaşamanın Faydaları

Pek çoğumuz zaman zaman yurt dışında, hiç tanımadığımız ve bilmediğimiz yabancı bir şehirde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak etmişizdir. Hiç kimsenizin olmadığı, mahalle bakkalı olmayan, olsa da veresiye alışveriş yapamadığınız, kendi dilinizde selam verip alamadığınız, çöpünüzü bile atmanın farklılık gösterdiği tamamen kendi başınıza her şeyin yolunu yordamını bulmanız gereken yabancı bir ortam… Böyle sıralayınca kulağa konfor alanından çok uzakta hatta biraz ürkütücü gelebilir. Aslında bütün macera da bu noktada başlıyor.

Yurt dışında, tamamen size yabancı bir kültürün içinde en azından bir süre bile yaşamanın insanın hayatında açacağı yeni kapıları hiçbir zaman bilemeyiz. Ancak biraz olsun size yabancı gelen o ortama uyum sağlamaya başladığınızda olması muhtemel gelişmelerden bahsedebiliriz.

Öncelikle kişisel gelişiminize, genel kültür ve dünya görüşünüze sağlayacağı katkıyı hatırı sayılır şekilde hissedeceksiniz. Karşılaştığınız durumlar ve olaylar sizin kültürünüze göre çok ters bile gelse dünyanın başka bir ucunda aynı işin nasıl farklı yollardan yapıldığına tanık olacaksınız.

Farklı hobiler kazanabilirsiniz. Örneğin ülkemizde futbol en popüler spor branşlarından birisiyken Kanada’ya gittiğinizde kendinizi sıkı bir buz hokeyi taraftarı olarak bulabilir hatta yeteri kadar ilginizi çekerse buz hokeyi oyuncusu bile olabilirsiniz.

Dünyanın başka ülkelerinden insanlarla hiçbir zaman unutulmayacak dostluklar kurabilirsiniz. Yaşamaya gittiğiniz ülkeye eğer Work & Travel ya da Avrupa Gönüllü Hizmeti gibi programlar aracılığı ile gittiyseniz yüksek ihtimalle sizinle aynı sebeple dünyanın farklı ülkelerinden orada bulunan pek çok insanla aynı ortamda bulunacaksınız. Çoğu zaman beraber çalışıp beraber eğlenerek vakit geçireceksiniz. Bu size orada yalnız olmadığınızı hissettirecek ve sosyalleştikçe özgüveniniz artacak.

Sürekli yabancılarla iletişim kurmak zorunda olduğunuz için yabancı dilinizin beklediğinizden çok daha hızlı geliştiğini göreceksiniz. Bir bakmışsınız sular seller gibi konuşuyorsunuz… Burada kilit nokta benim zaten yabancı dilim yetersiz d,ye önyargıyla yaklaşmamak. Bu önyargıdan kurtulup sosyal ortamlarda katılımcı olmak oldukça önemli. Tabii yurtdışına önceden tanıdığınız, aynı dili konuştuğunuz bir grup ya da arkadaşınızla beraber gittiyseniz sürekli kendi aranızda ana dilinizde konuşmanız yabancı dil öğrenmenize pek katkı sağlamayacaktır. Unutmayın, size katkı sağlayacak olan şey hayatınıza kabul ettiğiniz yeniliklerdir.

Yurtdışında yaşamanın, yaşarken de geziyor olmanın sağlayacağı en önemli değerlerden birisi de karşıtlıklardır. Ne demek bu karşıtlıklar? Bugüne kadar doğru sandığınız ya da inandığınız şeylerin farklı bir boyutu olduğunu, karşıtının da mümkün olduğunu gördüğünüzde hayatınızda yeni bir perde açılmış olacak. Fikrinizi değiştirip değiştirmemek size kalmış olsa da, artık karşıt fikir veya değerlerin de olabileceği ihtimalini taşımaya başlarsınız. Bu da dünya vatandaşlığına geçişte ilk adımınız olacaktır.

Hayat yaşadığımız deneyimlerden ibarettir. Ne kadar çok deneyimi bohçamızda biriktirebilirsek ruhumuz da o kadar zenginleşir.  Yurt dışında bir süre yaşayıp farklı bir kültürü oranın yerlisiymiş gibi deneyimlemekten bir şey kaybetmeyiz ama saymakla bitiremeyeceğimiz çok şey kazanırız.

Related Posts